CEPTETEB

Web sitemizde daha iyi bir deneyim yaşamak için güncel bir tarayıcı kullanmanızı öneririz. Detaylı bilgi için tıklayınız.

İNTERNET ŞUBESİ
Parolamı Al
/Unuttum
Ürün ve
Hizmet Ücretleri

ALTIN HESABI DÖNÜŞÜMLÜ TL VADELİ MEVDUAT

Bankamızda 28.12.2021 tarihinde mevcut olan Altın hesaplarını dönüşüm fiyatı üzerinden Türk Lirasına çevirerek, Altın Hesabı Dönüşümlü TL Vadeli Mevduat Hesap’ı açtıran yurt içi yerleşik gerçek kişi müşterilerimizin faydalanabileceği, Altın fiyatındaki değişimlere karşı koruma sağlayan bir TL Vadeli Mevduat ürünüdür.

Ürün Özellikleri

 • Hesap CEPTETEB İnternet Şubesinden ve tüm TEB Şubelerinden açılabilmektedir.

 • Hesap TL para cinsinde ve 3, 6 ve 12 ay vadelerdeaçılabilmektedir.

 • Hesap açılışı iş günlerinde saat 10:00 ile 16:30 arasında yapılabilecektir.

 • Vade sonunda sabit faiz oranı (aşağıdaki tabloda belirtilmiştir), fiyat farkı ile kıyaslanacak, fiyat farkı hesap üzerindeki faiz oranından daha yüksek ise Hesap’a yüksek olan oran üzerinden faiz tahakkuk edecektir. Hesaplanan fiyat farkı daha düşük ise faiz tahakkuku mevcut oran üzerinden gerçekleşecektir. Bir başka deyişle, hangi oran daha yüksek ise hesabınız o orandan nemalandırılacaktır.

 • Fiyat farkı hesaplamasında; vade başında, TCMB tarafından 29.12.2021 tarihinde yayımlanan Altın Hesaplarından Türk Lirası Mevduat Ve Katılma Hesaplarına Dönüşümün Desteklenmesi Hakkında Tebliğ (Sayı: 2021/16), 29.12.2021 tarihinde yayımlanan Altın Hesaplarından Türk Lirası Mevduat Ve Katılma Hesaplarına Dönüşümün Desteklenmesi Hakkında Tebliğ’e ilişkin Uygulama Talimatı ve 31.12.2021 tarihinde yayımlanan Altın Hesaplarından Türk Lirası Mevduat Ve Katılma Hesaplarına Dönüşümün Desteklenmesi Hakkında Tebliğ (Sayı: 2021/16)’de değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ’e (Sayı: 2021/18) istinaden altın hesaplarında bulunan altının Türk lirasına çevrildiği gün TCMB tarafından belirlenecek usul ve esaslara göre ilan edilen altın fiyatı (dönüşüm fiyatı) ile vade sonunda TCMB tarafından belirlenecek usul ve esaslara göre ilan edilen altın alış fiyatı arasındaki fiyat farkı dikkate alınacaktır.

 • Hesaptan kısmi para çekimi yapılamaz. Erken kapama talimatı ile vadeden önce bakiyenin çekilmesi ve hesabın kapatılması durumunda hesap bakiyesi TL vadesiz hesaba aktarılacak, faiz hakkı ortadan kalkacaktır. Vadeden önce çekim yapılması durumunda;

 • a) Çekim yapılan tarihte saat 11:00’da Merkez Bankasınca ilan edilen 1000/1000 saflıktaki gram altının Türk lirası karşılığı alış fiyatının dönüşüm fiyatından yüksek olması durumunda Merkez Bankasınca fiyat farkına ilişkin ödeme yapılmaz.

 • b) Çekim yapılan tarihte saat 11:00’da Merkez Bankasınca ilan edilen 1000/1000 saflıktaki gram altının Türk lirası karşılığı alış fiyatının dönüşüm fiyatından düşük olması durumunda hesabın vadeden önce kapatıldığı tarihte saat 11:00’da Merkez Bankası tarafından ilan edilen 1000/1000 saflıktaki gram altının Türk lirası karşılığı alış fiyatından hesap bakiyesi güncellenir. Bu durumda fiyat farkına endeksli olarak anaparadan kayıp yaşanma olasılığı da bulunmaktadır.Müşterinin kapama talebine istinaden müşteriye yapılacak ödemeyi müşteri herhangi bir itiraz olmaksızın, meydana gelebilecek herhangi bir zararın oluşması halinde bu zararı talep etmeyeceğini kabul beyan taahhüt eder. Fiyat farkı nedeniyle zarar oluşması halinde ilgili bakiye banka tarafından TCMB’nin Türk lirası hesabına aktarılır. Hesap kapatıldığı gün dikkate alınacak fiyat, erken kapama talimatının saatine bakılmaksızın ilgili iş günü TCMB tarafından açıklanan/açıklanacak Türk lirası mevduat veya katılma hesabının vadesinde TCMB tarafından belirlenecek usul ve esaslara göre ilan edilen altın alış fiyatı olacaktır. Erken kapama talimatı, iş günlerinde saat 11:00 ile 16:30 arasında işleme alınabilecektir.16:30 sonrası verilecek talimatlar bir sonraki iş günü işleme alınacaktır.

 • Hesap’a vade başlangıç tarihi haricinde para yatırma işlemi gerçekleştirilemeyecektir.

 • Bu ürün için stopaj uygulanmayacaktır.

 • Hesap vade sonunda kapatılarak bakiye, TL Vadesiz Mevduat Hesaba aktarılacak ve Hesap aynı koşul ve şartlar ile temdit edilmeyecektir.

 • Hesap bir defaya mahsus açılabilmektedir.

Yıllık Faiz Oranları

Tabloyu sağa sola kaydırabilirsin
Vade/Bakiye Aralığı 0-249.999 TL 250.000-499.999 TL 500.000 TL ve üzeri
3 ay (91 gün) %20 %20 %20
6 ay (180 gün) %20 %20 %20
12 ay (365 gün) %20 %20 %20
CEPTETEB