CEPTETEB

Web sitemizde daha iyi bir deneyim yaşamak için güncel bir tarayıcı kullanmanızı öneririz. Detaylı bilgi için tıklayınız.

İNTERNET ŞUBESİ
Parolamı Al
/Unuttum
Ürün ve
Hizmet Ücretleri

Altın Dönüşümlü TL Vadeli Mevduat Hesabı

Bankalarda mevcut olan Altın hesaplarını dönüşüm fiyatı üzerinden Türk Lirasına çevirerek, Altın Hesabı Dönüşümlü TL Vadeli Mevduat Hesap’ı açtıran yurt içi yerleşik gerçek kişi ve tüzel kişi müşterilerimizin faydalanabileceği, Altın fiyatındaki değişimlere karşı koruma sağlayan bir TL Vadeli Mevduat ürünüdür.  Tüzel kişiler için açılan Altın Hesabı Dönüşümlü TL Vadeli Mevduat Hesabı hakkında detaylı bilgi almak için Altın Dönüşümlü TL Vadeli Mevduat (teb.com.tr) linkini ziyaret edebilirsiniz.

Ürün Özellikleri

 • Hesap  CEPTETEB Mobil Uygulaması, CEPTETEB  İnternet Şubesinden ve tüm TEB Şubelerinden açılabilmektedir.

 • Hesap TL para cinsinde ve 3, 6 ve 12 ay vadelerde açılabilmektedir.

 • Hesap açılışı iş günlerinde saat 10:00 ile 16:30 ve 17:30-23:30 arasında, hafta sonu ve resmi tatillerde saat 00:00-23:30 arasında yapılabilmektedir.

 • Vade sonunda sabit faiz oranı (aşağıdaki tabloda belirtilmiştir), fiyat farkı ile kıyaslanacak, fiyat farkı hesap üzerindeki faiz oranından daha yüksek ise Hesap’a yüksek olan oran üzerinden faiz tahakkuk edecektir. Hesaplanan fiyat farkı daha düşük ise faiz tahakkuku mevcut oran üzerinden gerçekleşecektir. Bir başka deyişle, hangi oran daha yüksek ise hesabınız o orandan nemalandırılacaktır.

 • Fiyat farkı hesaplamasında; vade başında altın hesaplarında bulunan altının Türk lirasına çevrildiği gün TCMB tarafından saat 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00 ve 15:00’da ilan edilen altın alış fiyatı (dönüşüm fiyatı) ile vade sonunda TCMB tarafından açıklanan/açıklanacak saat 11:00’da ilan edilen altın alış fiyatı arasındaki fiyat farkı dikkate alınacaktır.

 • Hesaptan kısmi para çekimi yapılamaz. Erken kapama talimatı ile vadeden önce bakiyenin çekilmesi ve hesabın kapatılması durumunda hesap bakiyesi TL vadesiz hesaba aktarılacak, faiz hakkı ortadan kalkacaktır. Vadeden önce çekim yapılması durumunda;

 • a) Çekim yapılan tarihte saat 11:00’da Merkez Bankasınca ilan edilen 1000/1000 saflıktaki gram altının Türk lirası karşılığı alış fiyatının dönüşüm fiyatından yüksek olması durumunda Merkez Bankasınca fiyat farkına ilişkin ödeme yapılmaz.

 • b) Çekim yapılan tarihte saat 11:00’da Merkez Bankasınca ilan edilen 1000/1000 saflıktaki gram altının Türk lirası karşılığı alış fiyatının dönüşüm fiyatından düşük olması durumunda hesabın vadeden önce kapatıldığı tarihte saat 11:00’da Merkez Bankası tarafından ilan edilen 1000/1000 saflıktaki gram altının Türk lirası karşılığı alış fiyatından hesap bakiyesi güncellenir. Bu durumda fiyat farkına endeksli olarak anaparadan kayıp yaşanma olasılığı da bulunmaktadır. Müşterinin kapama talebine istinaden müşteriye yapılacak ödemeyi müşteri herhangi bir itiraz olmaksızın, meydana gelebilecek herhangi bir zararın oluşması halinde bu zararı talep etmeyeceğini kabul beyan taahhüt eder. Fiyat farkı nedeniyle zarar oluşması halinde ilgili bakiye banka tarafından TCMB’nin Türk lirası hesabına aktarılır. 

 • Bu ürün için stopaj uygulanmayacaktır.

 • Hesap vade sonunda Müşteri’nin tercihine istinaden temdit edilebilir/yenilenebilir. Hesabın temdit edilmesi durumunda, her bir temdit tarihi hesabın yeniden açıldığı günü gösterir. Vade sonunda hesap sahibinin talebi üzerine vade sonu fiyatı kullanılarak hesap yenilemesi yapılacaktır. Hesap sahibi yenilenen hesap kapsamında en fazla vade sonundaki Türk lirası bakiyenin vade sonu fiyatı ile karşılık gelen altın miktarı kadar olmak koşuluyla hesap açılışındaki vade üzerinden destekten yararlanmaya devam edecektir.

 • Hesabın temdit/yenilemesi talep edilmemesi halinde hesaptaki tüm bakiye otomatik olarak TL vadesiz hesabınıza aktarılacaktır.

 • Vade sonunda hesap sahibinin talep etmesi durumunda vade başındaki altın miktarı vade sonu fiyatı üzerinden hesap sahibine satılacaktır. Hesap sahibine yapılacak altın satışlarında vade sonu fiyatı kullanılacak olup usul ve esaslar TCMB tarafından belirlenecektir.

Yıllık Faiz Oranları

Tabloyu sağa sola kaydırabilirsin
Vade/Bakiye Aralığı 0-249.999 TL 250.000-499.999 TL 500.000 TL ve üzeri
3 ay (91 gün) %16 %16 %16
6 ay (180 gün) %16 %16 %16
12 ay (365 gün) %16 %16 %16
CEPTETEB