CEPTETEB

Web sitemizde daha iyi bir deneyim yaşamak için güncel bir tarayıcı kullanmanızı öneririz. Detaylı bilgi için tıklayınız.

İNTERNET ŞUBESİ
Parolamı Al
/Unuttum
Ürün ve
Hizmet Ücretleri

Döviz Dönüşümlü TL Vadeli Mevduat Hesabı

Bankalarda mevcut olan ABD Doları, Euro ve İngiliz Sterlini cinsinden döviz tevdiat hesaplarını dönüşüm kuru üzerinden Türk Lirasına çevirerek, Döviz Tevdiat Hesabı Dönüşümlü TL Vadeli Mevduat Hesap’ı açtıran yurt içi yerleşik gerçek kişi ve tüzel kişi müşterilerimizin faydalanabileceği, kurdaki değişimlere karşı koruma sağlayan bir TL Vadeli mevduat ürünüdür. Tüzel kişiler için açılan Döviz Tevdiat Hesabı Dönüşümlü TL Vadeli Mevduat Hesabı hakkında detaylı bilgi almak için  Döviz Dönüşümlü TL Vadeli Mevduat (teb.com.tr)   linkini ziyaret edebilirsiniz.

Ürün Özellikleri

 • Hesap CEPTETEB Mobil Uygulaması, CEPTETEB İnternet Şubesi ve Türkiye'de yer alan tüm TEB Şubelerinden açılabilmektedir.

 • Hesap TL para cinsinde ve 3, 6 ve 12 ay vadelerde açılabilmektedir.

 • Hesap açılışı iş günlerinde saat 10:00 ile 16:30 ve 17:30-23:30 arasında, hafta sonu ve resmi tatillerde saat 00:00-23:30 arasında yapılabilmektedir.

 • Vade sonunda sabit faiz oranı (aşağıdaki tabloda belirtilmiştir), kur değişim oranı ile kıyaslanacak, kur değişim oranı hesap üzerindeki faiz oranından daha yüksek ise Hesap’a yüksek olan oran üzerinden faiz tahakkuk edecektir. Hesaplanan oran daha düşük ise faiz tahakkuku mevcut oran üzerinden gerçekleşecektir. Bir başka deyişle, hangi oran daha yüksek ise hesabınız o orandan nemalandırılacaktır.

 • Kur değişim oranı hesaplamasında; vade başında tevdiat hesaplarında bulunan dövizin Türk lirasına çevrildiği gün TCMB tarafından saat 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00 ve 15:00’da ilan edilen döviz alış kuru (dönüşüm kuru) ile vade sonunda TCMB tarafından açıklanan/açıklanacak saat 11:00’da ilan edilen döviz alış kuru arasındaki değişim oranı dikkate alınacaktır.

 • Hesaptan kısmi para çekimi yapılamaz. Erken kapama talimatı ile vadeden önce bakiyenin çekilmesi ve hesabın kapatılması durumunda hesap bakiyesi TL vadesiz hesaba aktarılacak, faiz hakkı ortadan kalkacaktır. Hesabın açıldığı tarihteki TCMB kuru ile hesabın kapatıldığı tarihteki TCMB kurundan düşük olan üzerinden hesap bakiyesi güncellenecektir. Hesabın kapatıldığı tarihteki TCMB kuru, hesap açılış tarihindeki kurdan düşük ise, başlangıçta yatırılan tutardan daha düşük bir bakiye ödenebilir. Bu durumda kur farkına endeksli olarak anaparadan kayıp yaşanma olasılığı da bulunmaktadır. Müşterinin kapama talebine istinaden müşteriye yapılacak ödemeyi müşteri herhangi bir itiraz olmaksızın, meydana gelebilecek herhangi bir zararın oluşması halinde bu zararı talep etmeyeceğini kabul beyan taahhüt eder. Kur farkı nedeniyle zarar oluşması halinde ilgili bakiye banka tarafından TCMB’nin Türk lirası hesabına aktarılır. 

 • Dayanak kur TCMB tarafından açıklanan USD/TRY, EUR/TRY ve GBP/TRY döviz alış kurları olacaktır.

 • Bu ürün için stopaj uygulanmayacaktır.

 • Hesap vade sonunda Müşteri'nin tercihine istinaden temdit edilebilir/ yenilenebilir. Hesabın temdit edilmesi durumunda, her bir temdit tarihi hesabın yeniden açıldığı günü gösterir. Vade sonunda hesap sahibinin talebi üzerine vade sonu fiyat kullanılarak hesap yenilemesi yapılacaktır. Hesap sahibi yenilenen hesap kapsamında en fazla vade sonundaki Türk lirası bakiyenin vade sonu fiyatı ile karşılık gelen döviz miktarı kadar olmak koşuluyla hesap açılışındaki vade üzerinden destekten yararlanmaya devam edecektir.

 • Hesabın temdit/yenilemesi talep edilmemesi halinde hesaptaki tüm bakiye otomatik olarak TL vadesiz hesabınıza aktarılacaktır.

 • Vade sonunda hesap sahibinin talep etmesi durumunda vade başındaki döviz miktarı vade sonu kuru üzerinden hesap sahibine satılacaktır. Hesap sahibine yapılacak döviz satışlarında vade sonu kuru kullanılacak olup usul ve esaslar TCMB tarafından belirlenecektir.

Yıllık Faiz Oranları

Tabloyu sağa sola kaydırabilirsin
Vade/Bakiye Aralığı 0-249.999 TL 250.000-499.999 TL 500.000 TL ve üzeri
3 ay (91 gün) %16 %16 %16
6 ay (180 gün) %16 %16 %16
12 ay (365 gün) %16 %16 %16
CEPTETEB