CEPTETEB

Web sitemizde daha iyi bir deneyim yaşamak için güncel bir tarayıcı kullanmanızı öneririz. Detaylı bilgi için tıklayınız.

warning
İNTERNET ŞUBESİ
Parolamı Al
/Unuttum
Ürün ve
Hizmet Ücretleri
İNTERNET ŞUBESİ CEPTETEB’Lİ OL

Güvenlik

RİSK BİLDİRİM Dokümanları
CEPTETEB İnternet Şubesi Güvenlik Uygulamaları

A) Sorumluluklarımız

1. Tek Kullanımlık İşlem Şifresi

İnternet Şubesi’nden yapılan para transferi işlemlerinde müşterinin isteğine bağlı olarak işlem sonunda sistemde kayıtlı cep telefonuna SMS ile bir onay şifresi gider. Eğer müşteri bu onay şifresini internet şubesinden girerse işlem gerçekleşir, şifre girilmediği takdirde işlem gerçekleşmez ve böylece dolandırıcılık amaçlı işlemler önlenmiş olur.

2. Tek Kullanımlık Giriş Şifresi Uygulamaları

Bankacılık işlemlerini daha güvenli gerçekleştirmek için, CEPTETEB İnternet Şubesi’ne her girişte, kullanıcı kodu ve parolanızın ardından aşağıdaki yöntemlerden biri ile edindiğiniz tek kullanımlık şifrenizi girmeniz gerekmektedir. Tek kullanımlık şifre ile her kullanımda kişiye özel ve yeni bir şifre üretilir ve bu şifreler ne söz konusu müşteri ne de bir başka kişi tarafından asla tekrar kullanılamaz. Bu sayede CEPTETEB İnternet Şubesi’ne istediğiniz her yerden güvenli olarak giriş yapabilirsiniz.

Tek Kullanımlık SMS Şifresi

Bankacılık işlemlerini daha güvenli gerçekleştirmek için CEPTETEB İnternet Şubesi’ne her girişte, TEB’de kayıtlı bulunan cep telefonu numaranıza yeni ve tek kullanımlık şifre SMS ile gönderilir. SMS ile gelen şifre 3 dakika için geçerlidir ve süre aşıldığında geçersiz hale gelerek giriş yapılmasını engeller.

Cep Pratik Şifre

Tek kullanımlık şifre üretmek için cep telefonunuza yüklenerek kullanılan bir güvenlik programıdır.

Mobil İmza

Turkcell Mobil İmza ile, her an her yerden işlemlerinizi tek şifre ile en güvenli şekilde gerçekleştirerek, kanunlarla garanti edilen güvenceyi yaşarsınız.

3. Parola

CEPTETEB İnternet Şubesi’ne giriş kullanıcı kodu, parola ve şifre ile yapılmaktadır. İlk ekranda kullanıcı kodu ve parola girişi yapıldıktan sonra gelen yeni ekranda şifre girilecektir.

4. Gizli Mesaj / Gizli Resim

Türkiye’de ilk defa kişiye özel mesaj ve resim uygulamasıdır. Bu yöntem sayesinde müşteri, kullanıcı kodu ve parolası ile login olduğunda, şifre girmeden gelen resim ve mesajın, müşterinin kendisine ait olup olmadığını görerek, gerçekten CEPTETEB İnternet Şubesine bağlandığından emin olabilir.

5. Anında Bilgilendirme

Müşterinin belirleyeceği tutar ve üstünde yapacağı tüm para transferlerinde sistemde kayıtlı cep telefonu ve/veya e-posta

adresine uyarı mesajı gelecek ve yapılan işlem hakkında müşteri anında bilgilendirilecektir.

6. IP/ ISS Ayarları

CEPTETEB İnternet Şubesi’ne girerken kullandığınız IP adresi ve/veya Internet Servis Sağlayıcısını tanımlayarak bunların dışında yapılabilecek girişleri engelleyebilirsiniz.

7. Tarih / Saat Ayarları

CEPTETEB İnternet Şubesi’ne girerken tarih ve saat kısıtı tanımlayabilir, böylece sadece sizin belirlediğiniz zamanlarda giriş

yapabilirsiniz.

8. Hesap Ayarları

a. İşlem Kısıtlama: Kendi istediğiniz hesapları Para Transferlerine veya tüm işlemlere kapatabileceğiniz gibi tamamen internet üzerinden görüntülenmesini de engelleyebilirsiniz.

b. Alıcı Hesap Kısıtlama: Bu tanımlama ile hızlı transfer listenizde olmayan bir alıcıya para transferi gerçekleştirmeyi

engelleyebilirsiniz.

9. Kart Ayarları

a. İşlem Kısıtlamaları: Bu ekranlardan yapacağınız tanımlamalar ile kredi kartınızı nakit avans işlemine kapatılabileceğiniz gibi tamamen görüntüleme işlemine de kapatabilirsiniz.

b. Kredi Kartını İşleme Kapama: Kredi kartlarınızı e-ticaret ve mail-order işlemlerine kapatabilirsiniz.

10. Güvenli Giriş Programı

Müşterilerimizi “Keylogger” tarzı programlara karşı korumak amacıyla geliştirdiğimiz bir programdır. Güvenli Giriş,

kullanıcı kodu ve şifrenizi girerken klavyenizde bastığınız tuşların izlenebilmesine yol açan Keylogger programlarını etkisiz kılmayı hedefler. Bu program ile CEPTETEB İnternet Şubesi’ne daha güvenli giriş yapmanız sağlanmaktadır.

Güvenli Giriş’i yükleyerek Sanal Klavye kullanma zorunluluğu ortadan kalkar. Windows işletim sistemi üzerinde tarayıcı program olarak Microsoft Internet Explorer kullanılıyorsa Güvenli Giriş bilgisayara yüklenebilir. Güvenli Giriş yalnızca “Keylogger” programlarına karşı kullanılmaktadır. Diğer programlar ya da virüsler için güncel virüs tarayıcı programları kullanılmalıdır.

11. Sanal Klavye

Sanal Klavye, internet şubesine girişte size ilave güvenlik sağlayan bir özelliktir. Klavyenizde bastığınız tuşları tespit etmeye yönelik virüs programlarına karşı geliştirilmiştir. Bilgisayarın klavyesindeki tuşları kullanmadan, fare kullanarak ekrandan giriş yapılmasına olanak sağlar. Kullanıcı Kodu ile şifrenizi girerken Sanal Klavye’yi kullanarak söz konusu virüs programlarından korunursunuz.

12. Zararlı Yazılımların Takibi

Banka, elektronik bankacılık hizmetleri kapsamında gerçekleşen olağandışı, sahtekarlık amaçlı veya dolandırıcılık riski bulunan işlemleri tespit etmeye ve bunları önlemeye yönelik işlem takip mekanizmaları kurar. İşlem takip mekanizması kapsamında uygun olan durumlarda her bir kimlik doğrulama oturumuna yönelik olarak zararlı yazılımların bulaşmış olabileceğini gösteren belirtiler takip edilir.

B) Sorumluluklarınız

CEPTETEB İnternet Şubesi’nde güvenliğiniz için dikkat etmeniz gerekenler!

Dolandırıcılık yöntemleri zamana ve teknolojiye bağlı olarak değişmekte ve artmaktadır. Çeşitli banka ve finans kurumları tarafından gönderilmiş gibi görünen sahte e-postalar son günlerde internette hızla yayılmaktadır. Bu e-postalarda verilen linkler aracılığı ile sizlerden, kişisel bilgileri, kart bilgileri ve şifreleri ile İnternet Şubesi şifreleri istenmektedir. Bu tür eylemler internet üzerinden yapılan dolandırıcılık girişimleridir. Bu tür e-postalara kesinlikle yanıt vermeyiniz ve istenen bilgileri kesinlikle girmeyiniz.

TEB, e-posta yoluyla hiçbir şekilde şifre işlemleri yaptırmamakta ve müşterilerin kişisel bilgilerini istememektedir.

CEPTETEB İnternet Şubesi'ni kullanmak istediğinizde tarayıcınıza www.teb.com.tr veya cepteteb.com.tr adresini yazınız.

E-Postalarınızın Güvenliği için dikkat etmeniz gerekenler !

• Size gönderilen e-postalarda bulunan herhangi bir linki tıklayarak veya farklı sayfalardan direk yönlendirilme yöntemiyle CEPTETEB İnternet Şubesi'ne giriş yapmayınız. CEPTETEB İnternet Şubesi'ne www.teb.com.tr veya www.cepteteb.com.tr adresi üzerinde bulunan CEPTETEB İnternet Şubesi "GİRİŞ" linkini kullanarak giriniz.

CEPTETEB İnternet Şubesi Güvenliği için dikkat etmeniz gerekenler !

• Müşterilerimiz CEPTETEB İnternet Şubesi'nin Kullanıcı kodu / Parola sorulan giriş sayfasının ve işlem sayfalarının açıldığı tarayıcıdaki KİLİT işaretini kontrol etmelidir. KİLİT işareti tıklandığında sayfanın SSL ile şifrelendiğini ve sitenin TEB'e ait olduğunu belirten ifadeler yer almalıdır.

• İnternet Şubesi işlemlerinizi, güvenliğinden emin olmadığınız halka açık alanlardan (internet cafe vb.) veya başkalarına ait bilgisayarlardan yapmayınız.

• Halka açık bilgisayarlarda, hesap bilgilerinizi ve kişisel şifrelerinizi ele geçirmek amacıyla kullanılan çeşitli programların yüklenmiş olması riski vardır.

• CEPTETEB İnternet Şubesi “Güvenli Giriş” adında ek güvenlik uygulaması sunmaktadır.

• Son dönemde ortaya çıkan bazı yazılımlar, bilgisayar klavyesinde basılan her tuşun kaydedilmesini sağlamaktadır. Özellikle bilgisayarların çoklu kullanıldığı yerlerde kullanılan bu tip yazılımlardan olumsuz etkilenmemek için CEPTETEB İnternet Şubesi’ne giriş sırasında “Sanal Klavye” uygulamasının kullanılması tavsiye edilmektedir. Bu uygulama, TEB Kullanıcı kodu ve şifresindeki rakam bölümünü “sanal klavye” üzerindeki tuşları mouse ile tıklayarak girmenizi sağlar. Eğer bilgisayarınızda TEB tarafından sunulan Güvenli Giriş yüklü değil ise lütfen şifre ve parola girişlerinizde “Sanal Klavye” kullanarak giriş yapınız.

• İnternet Şubesi Kullanıcı kodu, Şifre ve Parola gibi size özel bilgileri kesinlikle üçüncü kişilerle paylaşmayınız. Bu bilgilerin yazılı olarak saklamayınız.

• Hatırlamanızın daha kolay olacağını düşünerek adınızı, soyadınızı, doğum tarihinizi, telefon numaralarınızı vs şifre olarak kullanmayınız. Bunlar, kolayca tahmin edilebilirler.

• Şifrenizi mutlaka belirli aralıklarla değiştiriniz.

• İnternet Şubesi’nden çıkarken mutlaka "Çıkış" butonunu kullanınız ve İnternet Şubesi'nden çıktığınızdan emin olduktan sonra pencereyi kapatınız.

• TEB çalışanları hiçbir zaman sizden şifre ya da parolanızı söylemenizi istemeyeceklerdir. Böyle bir taleple karşılaşırsanız lütfen 0850 222 09 29 numaralı telefonu arayarak durumu bildiriniz.

• Hesabınızda olağandışı bir hareket olduğundan şüpheleniyorsanız 0850 222 09 29 TEB Telefon Şubesi’ni kullanarak TEB ile irtibata geçiniz.

• Cep telefonunuzun SIM kartı bilginiz dışında bloke olursa derhal operatörünüzle ve 0850 222 09 29 TEB Telefon Şubesi’ni arayarak TEB ile irtibata geçiniz.

Bilgisayarınızın güvenliği için dikkat etmeniz gerekenler!

• Bilgisayarınızda kurulu güncel bir anti-virüs yazılımı olmasına dikkat ediniz. Anti-virüs yazılımları, sisteminizi bilinen virüslerden ve olası saldırılardan korur. Anti-virüs yazılımı sürekli olarak güncellenmeli ve özellikle İnternet’ten dosya indirirken çalışır halde tutulmalıdır. Disket veya CD'den bilgisayarınıza program yüklemeden önce, disket veya CD'yi mutlaka virüs tarama programından geçiriniz.

• Bilgisayarınızda kişisel güvenlik duvarı (firewall) yazılımının kurulu olması, güvenliğinize olumlu katkı sağlayan bir unsurdur. Bu yazılımlar, bilgisayarınızda bulunan dosya veya bilgilerin başka bir kullanıcıya sizin bilginiz olmadan gönderilmesini ve bilgisayarınıza uzaktan erişilmesini engeller.

• Kullandığınız tarayıcının güvenlik yamalarını mutlaka yükleyiniz. Bu tür güvenlik güncellemelerini kontrol etmek için kullandığınız tarayıcının yayımcısının web sitesinde bulunan “Download” sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

CEPTETEB Mobil Şube Güvenlik Uygulamaları

A) SORUMLULUKLARIMIZ

1. İşlem Şifresi

CEPTETEB Mobil Şube ile yapılan para transferi işlemlerinde müşterinin isteğine bağlı olarak işlem sonunda müşteriye CEPTETEB Mobil Şube için belirlediği PIN sorulur. (Mobil İmza ve TEB Ekranlı Kart kullanan müşterilerimize PIN sorulmamakta olup, işlem doğrulamayı mevcut yöntemleri ile yapmaları sağlanacaktır.) Eğer müşteri PIN bilgisini doğru olarak girerse işlem gerçekleşir, PIN girilmediği ya da hatalı giriş yapıldığı takdirde işlem gerçekleşmez ve böylece dolandırıcılık amaçlı işlemler önlenmiş olur.

2. Tek Kullanımlık Giriş Şifresi Uygulamaları

Bankacılık işlemlerini daha güvenli gerçekleştirmek için, CEPTETEB Mobil Şube’ye her girişinizde kullanıcı kodu ve parolanızın ardından aşağıdaki yöntemlerden biri ile edindiğiniz tek kullanımlık şifrenizi girmeniz gerekmektedir. Tek kullanımlık şifre ile her kullanımda kişiye özel ve yeni bir şifre üretilir ve bu şifreler ne söz konusu müşteri ne de bir başka kişi tarafından asla tekrar kullanılamaz. Bu sayede CEPTETEB Mobil Şube ile her yerden güvenli olarak giriş yapabilirsiniz.

Tek Kullanımlık SMS Şifresi

Bankacılık işlemlerini daha güvenli gerçekleştirmek için CEPTETEB Mobil Şube’ye girişte, TEB’de kayıtlı bulunan cep telefonu numaranıza tek kullanımlık şifre SMS ile gönderilir. SMS ile gelen şifre 3 dakika için geçerlidir ve süre aşıldığında geçersiz hale gelerek giriş yapılmasını engeller.

Cep Pratik Şifre

CEPTETEB Mobil şube uygulamasını cihazınıza indirip Cep Pratik Şifreyi aktive ederek CEPTETEB İnternet Şubesi’ne güvenli bir şekilde giriş yapabilirsiniz.

TEB Ekranlı Kart

Tek kullanımlık şifre üretebilir ve ekstra bir araca ihtiyacınız olmadan güvenliğinizi sağlayabilirsiniz.

Mobil İmza

Turkcell Mobil İmza ile her an her yerden işlemlerinizi tek şifre ile en güvenli şekilde gerçekleştirerek, kanunlarla garanti edilen güvenceyi yaşarsınız.

PIN

CEPTETEB Mobil Şube’ye ilk defa giriş yapan kullanıcılarımızdan CEPTETEB Mobil Şube’ye daha sonraki girişlerinde kullanılmak üzere 6 haneli PIN belirlemeleri istenmektedir. İsterseniz PIN hatırla seçimi yaparak uygulamayı sadece kullanıcı adı ve parolanızla da kullanabilirsiniz. Ayrıca para transferlerinde de müşterinin isteğine bağlı olarak bu PIN bilgisi sorulmaktadır.

3. Parola

CEPTETEB Mobil Şube’ye giriş için kullanıcı kodu ve parolanız olmalıdır. Parolanızı kimseyle paylaşmayınız

4. Gizli Mesaj / Gizli Resim

Türkiye’de ilk defa kişiye özel mesaj ve resim uygulamasıdır. Bu yöntem sayesinde müşteri, kullanıcı kodu ve parolası ile giriş yaptığında, PIN girmeden gelen resim ve mesajın, müşterinin kendisine ait olup olmadığını görerek, gerçekten CEPTETEB Mobil Şube’ye bağlandığından emin olabilir.

5. Anında Bilgilendirme

Müşterinin belirleyeceği tutar ve üstünde yapacağı tüm para transferlerinde sistemde kayıtlı cep telefonu ve/veya e-posta adresine uyarı mesajı gelecek ve yapılan işlem hakkında müşteri anında bilgilendirilecektir.

B) SORUMLULUKLARINIZ

CEPTETEB Mobil Şube Güvenliği İçin

• İnternet Şube/Mobil Şube kullanıcı kodu, parola ve PIN gibi size özel bilgileri kesinlikle üçüncü kişilerle paylaşmayınız. Bu bilgilerin yazılı olarak saklamayın.

• Hatırlamanızın daha kolay olacağını düşünerek adınızı, soyadınızı, doğum tarihinizi, telefon numaralarınızı vs şifre olarak kullanmayın. Bunlar, kolayca tahmin edilebilirler.

• Şifrenizi mutlaka belirli aralıklarla değiştirin.

• TEB çalışanları hiçbir zaman sizden PIN ya da parolanızı söylemenizi istemeyeceklerdir. Böyle bir taleple karşılaşırsanız lütfen 0850 222 0 929 numaralı telefonu arayarak durumu bildirin.

• Hesabınızda olağandışı bir hareket olduğundan şüpheleniyorsanız 0850 222 0 929 CEPTETEB Destek Merkezi’ni kullanarak TEB ile irtibata geçin.

• Cep telefonunuzun SIM kartı bilginiz dışında bloke olursa derhal operatörünüzle ve 0850 222 0 929 CEPTETEB Destek Merkezi’ni arayarak banka ile irtibata geçin.

Cep Telefonu Güvenliği İçin

Cep telefonunuza kurulu güncel bir anti-virüs yazılımı olmasına dikkat edin. Anti-virüs yazılımları, sisteminizi bilinen virüslerden ve olası saldırılardan korur.

ESET Smart Security

Türkiye’nin en çok tercih edilen güvenlik yazılımı* CEPTETEB İnternet Şubesi’ni kullanan herkese ücretsiz!

ESET Türkiye ile gerçekleştirdiğimiz işbirliğiyle, ESET Smart Security 7 ve ESET Mobile Security programlarını CEPTETEB İnternet Şubesi kullanıcılarına 6 ay süre ile ücretsiz sunuyoruz.

Bu fırsattan yararlanmak için yapmanız gereken tek şey CEPTETEB İnternet Şubesi'ne giriş yapmak! CEPTETEB İnternet Şubesi Kampanyalar veya Güvenlik Ayarları sayfasından ESET Smart Security 7 sayfasından ürün anahtarınızı öğrenip, anti-virüs programınızı aktive edebilirsiniz.

* United Consultant 06 Nisan – 02 Mayıs 2011 BrandTracker araştırma sonucuna göre, Türkiye’de bilgisayar kullanıcılarının %33’ü ESET ürünlerini kullanıyor.

A) ESET Smart Security 7

ESET Smart Security 7 ile bilgisayarınızdan daha güvenli işlem yapabilirsiniz. ESET Smart Security 7;

• ESET NOD32 Antivirus,

• Firewall,

• Antispam,

• Ebeveyn Kontrolü

özelliklerinin tümünü içeren Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarınız için gelişmiş bir güvenlik yazılımıdır.

ESET Smart Security 7 programını indirmek için tıklayın.

ESET Smart Security 7 kurulum kılavuzu için tıklayın.

B) ESET Mobile Security

ESET Mobile Security ile mobil cihazlardan daha güvenli işlem yapabilirsiniz. ESET Mobile Security; Android, Windows Mobile® veya Symbian® işletim sistemine sahip akıllı telefonlarınızı,

• Ortaya çıkan yeni tehditlere,

• Hacker saldırılarına,

• Veri kaybına karşı

hareket halindeyken koruyan bir yazılımdır. CEPTETEB İnternet Şubesi’nden cep telefonunuza göndereceğiniz linki tıklayarak, mobil cihazınız için programı yükleyebilirsiniz.

C) Sıkça Sorulan Sorular

1. CEPTETEB İnternet Şubesi kullanıcısıyım, 6 ay ücretsiz kullanım için ne yapmalıyım?

ESET Smart Security 7 için, programı bilgisayarınıza indirmeli, ardından CEPTETEB İnternet Şubesi Kampanyalar veya Güvenlik ayarları menüsünden ürün anahtarınızı edinerek programı aktive etmelisiniz. ESET Mobile Security için CEPTETEB İnternet Şubesi’nden cep telefonunuza göndereceğiniz linki tıklayarak, programı mobil cihazınıza yüklemelisiniz.

2. TEB müşterisiyim, ancak internet şubesi kullanıcı adımı ve parolamı bilmiyorum/unuttum. Ne yapmalıyım?

TEB / CEPTETEB Banka veya Kredi Kartınız varsa ve şifresini biliyorsanız, CEPTETEB İnternet Şubesi giriş sayfasında yer alan Şifremi Unuttum bölümünden kolaylıkla kullanıcı adı ve parolanızı alabilirsiniz.

3. ESET Smart Security 7 programını en fazla kaç bilgisayarda kullanabilirim?

ESET Smart Security 7 yalnızca bir bilgisayara kurulabilir. Diğer bilgisayarlarınızın güvenliğini sağlamak için bir yazılım daha almanız gerekmektedir.

4. Teknik destek alabilir miyim?

Program hakkında tüm teknik destek ESET firması tarafından sağlanmaktadır. Sorularınız için destek@eset.com.tr adresine e-posta gönderebilirsiniz.

5. 6 aylık ücretsiz kullanım kampanyasından birden fazla kez faydalanabilir miyim?

Kampanyadan her müşterimiz sadece 1 kere yararlanabilir.

6. 6 aylık ücretsiz kullanım sürem sona erdi, kullanmaya devam etmek istiyorum. Ne yapmalyım?

6 ay ücretsiz kullanım hakkı sona eren müşterilerimiz, http://www.eset.com/tr/shop-teb/ linkinden kullanıcı adı veya seri numaraları ile birlikte giriş yaparak TEB müşterilerine özel indirimli fiyatlardan yararlanarak üyeliklerini yenileyebilirler.

Dolandırıcılık Yöntemleri

İnternet üzerinden yapılan dolandırıcılık işlemlerinde farklı birçok yöntem kullanılmaktadır. Böyle bir dolandırıcılık girişimi

ile karşı karşıya kalmanız halinde bunu fark edebilmeniz için aşağıdaki bilgileri okumanızı tavsiye ederiz.

ÖNEMLİ UYARI

Dolandırıcılık girişimlerine maruz kalmamak için;

• Anne kızlık soyadınızın tamamı,

• Kredi Kartı ve Banka Kartı şifresi,

• Kredi Kartı güvenlik numarası,

• İnternet Şubesi parolası,

• İnternet Şubesi tek kullanımlık giriş ve işlem şifresi

gibi kişisel ve finansal bilgilerinizi TEB personeli dahil kimse ile talep edilse dahi kesinlikle paylaşmayınız . TEB kişisel bilgilerinizi veya şifrelerinizi hiçbir şekilde e-posta yoluyla talep etmemektedir. Bu ve bunun gibi e-postalarda yer alan linklere kesinlikle tıklamayınız ve kişisel bilgilerinizi paylaşmayınız.

İnternet şubesine giriş yapacağınız ekranda sizden TC Kimlik Numarası, cep telefonu marka / modeli, cep telefonu numarası veya anne kızlık soyadı gibi bilgiler istenmemektedir. Bu tür bilgilerin istendiği aşağıdaki gibi ekranlarla karşılaşmanız durumunda kesinlikle giriş yapmayınız ve 0850 222 0 929 CEPTETEB Destek Merkezi’ni arayınız.

Dolandırıcılar Tarafından Kullanılan Yöntemler:

Zeus Virüsü

Dolandırıcılar tarafından bilgisayarınıza yüklenen virüs, sizi bankanızın internet şubesi yerine bu sayfaya çok benzer başka bir sayfaya yönlendirmekte ve sizden internet şubesine giriş yaparken kullandığınız bilgileri talep etmektedir. Bu ekranda beyan ettiğiniz cep telefonuna gönderilen bir yazılım sayesinde tek kullanımlık şifreniz de dolandırıcılar tarafından ele geçirilmekte ve bu bilgilerle adınıza işlem yapılmaya çalışılmaktadır.

Bu yöntemden korunmak için hiçbir zaman teb.com.tr internet sayfasına bir bağlantıya tıklayarak ulaşmayınız. Her zaman adres çubuğuna "www.teb.com.tr" veya "www.cepteteb.com.tr" adresini yazarak giriş yapınız. Ek olarak internet şubesi giriş sayfasında şüpheli bir değişiklik fark etmeniz durumunda hiçbir bilgi girmeden 0850 222 0 929 CEPTETEB Destek Merkezi’ni arayınız.

Ek olarak;

• Anti-virüs programınızın güncel olmasını,

• Firewall (Güvenlik duvarı) çözümlerinden yararlanmanızı,

• Lisanslı yazılım kullanmanızı,

• Özellikle tanımadığınız kişilerden gelenler başta olmak üzere, eklentisi olan e-postaları virüs taramasından geçirmeden açmamanızı; güvenilir olmadığını düşünüyorsanız açmadan silmenizi öneririz.

İkna Yöntemi

Tanımadığınız kişilerin telefon ile arayarak ikna edici konuşmalar yoluyla sizden bilgi/menfaat sağlamaya çalıştığı bir dolandırıcılık yöntemidir. Dolandırıcılar tarafından yoğun olarak kullanılan ikna yöntemleri şunlardır:

• Kendisini Emniyet Mensubu, Vali Yardımcısı, Kaymakam, Binbaşı vb. makam sahibi olarak tanıtarak; verdikleri hesaplara para yatırmanızı veya kontör göndermenizi isterler. Taleplerini yerine getirinceye kadarki süreçte telefonu kapatmamanız için çeşitli zorlama ve korkutma yöntemlerini kullanırlar.

• Hesap bilgilerinizin, kimlik bilgilerinizin örgütün eline geçtiği veya SIM kartınızın kopyalanarak örgüt tarafından kullanıldığını söyleyerek ilettikleri hesaba para göndermenizi talep ederler. Taleplerini yerine getirinceye kadarki süreçte telefonu kapatmamanız için çeşitli zorlama ve korkutma yöntemlerini kullanırlar. Bazı durumlarda "uydu aracılığı ile tüm hareketlerinizi izlediklerini" veya "örtülü ödenekten hesabınıza para gönderildiğini" belirterek

sizi ikna etmeye çalışırlar.

• Bankadan aradıklarını söyleyerek kart bilgilerinizi (Kart no, şifre vb.) ve özlük bilgilerinizi talep ederler. Bazı vakalarda daha önce dolandırdıkları müşterileri yeniden arayarak "kart itirazınız için aramıştık" diyerek ikinci kez dolandırıcılık girişiminde bulunmaktadırlar.

• "ÖDÜL KAZANDINIZ" (Örn: Forma, saat vb. para ödülü vb.) tarzında SMS mesajları göndererek ödül gönderimi için ön ödeme talep ederler.

Bu ve benzeri yöntemlerle bilgi ve menfaat talepleriyle karşılaşmanız durumunda, dolandırıcılık mağduru olmamak için söz konusu taleplere itibar etmemeniz ve en yakın polis merkezine giderek müracaatta bulunmanız önem taşımaktadır.

‘Phishing’ Yöntemi

Kimlik, anne kızlık soyadı, şifre, parola, müşteri numarası, kredi kartı numarası ve benzeri kişisel veya kurumunuza ait bilgilerin elde edilmesine yönelik dolandırıcılık yöntemidir. Dolandırıcılar hedef aldıkları finansal kurumun internet sitesinin görünüşte aynısını oluştururlar. Son olarak da elde ettikleri e-posta adreslerine o finansal kurumdan geldiği izlenimini verdikleri bir e-posta mesajını gönderirler.

Bu tür e-posta mesajları genellikle bir sistem çalışması ya da benzeri bir yapısal değişiklik ya da belki bir sorundan dolayı kişisel bilgilerinizi girmeniz gerektiğini bildirirler. Bu e-posta mesajlarında yer alan link’leri tıkladığınızda hesabınızın bulunduğu kurumun sitesi yerine sahte siteye yönlendirilirsiniz.

Varlıklarınızı phishing’e karşı korumak için ulaşmak istediğiniz siteye, ilgili sitenin adresini tarayıcınızın adres alanına yazarak ulaşınız.

Key-Logger, Screen Logger, Trojan

Klavyenizde bastığınız tuşları izlemek amacıyla Key-Logger, ekranınızda yaptığınız tıklamaları izlemek için Screen Logger, bilgisayarınızı uzaktan kumanda etmek için ise trojan programları geliştirilmiştir. Bilgisayarınıza genellikle e-posta ekindeki programcıklar, chat odalarında siz farketmeden gerçekleştirilen yüklemeler ve benzeri yollar ile bulaşırlar.

Bu programlara karşı korunmak için:

• Anti-virüs programınızın güncel olmasını,

• Firewall (ateş duvarı) çözümlerinden yararlanmanızı,

• Lisanslı yazılım kullanmanızı,

• Özellikle tanımadığınız kişilerden gelenler başta olmak üzere, eklentisi olan e-postaları virüs taramasından geçirmeden açmamanızı; güvenilir olmadığını düşünüyorsanız açmadan silmenizi öneririz.

Avans Ödemesi veya 419 Dolandırıcılığı

419 dolandırıcılığı Nijerya kaynaklı ve 4-1-9 numaralı ceza maddesine dayanan bir suçtur. Mesajı gönderen kişi kendini doktor, avukat, üst düzey bürokrat ya da asker ya da bu kişilerin çocuğu olarak tanıtarak güven yaratmaya çalışır. Dolandırıcılığın şekli dolandırıcıların hayal gücü ile sınırlıdır; çok değişik senaryolar görülebilmektedir. Mesajda, bulundukları ülkenin yasaları ya da birtakım başka nedeniyle kullanamadıkları ancak bir mali ortaklık ile yurtdışına çıkartarak kullanılabilir hale gelebilecek milyonlarca dolar ya da değerli eşya bulunduğu ileri sürülür. Bu mali ortaklığı kabul etmeniz halinde size verdiğinizin çok ötesinde bir geri dönüş garanti edilir. Ayrıca daha da ileri gidilerek Nijerya

Merkez Bankası ile çalıştıkları bile belirtilebilir. Kimlik bilgileriniz, banka bilgileriniz, iletişim bilgilerinizi vermeniz istenir. Bu

Dolandırıcılık eylemleri sadece parasal kayıplar değil kaçırılma ve cinayet gibi suçlara da yol açmaktadır. Bu türde

mektup, e-posta ya da fax mesajlarına cevap verilmemesi bu suçtan korunmanın en kolay yoludur.

Buna benzer biçimde, telefon kanalı ile de dahil olmak üzere çok büyük fırsatlar sunan ve para haricinde kişisel bilgilerinizi ele geçirmek amaçlı dolandırıcılıklar bulunmaktadır. Bunlara örnek olarak Ponzi yöntemi, Piramid yöntemi, Prime Bank Note (itibarlı banka garantisi) dolandırıcılıklarından bahsedilebilir.

4.5G Geçişi Sebebiyle SIM Kart Değişikliği Hakkında Bilgilendirme

GSM operatörleri, 1 Nisan 2016 tarihinden itibaren, SIM kartı ve cihazı uyumlu müşteriler için 4.5G mobil iletişim altyapısını kullanmaya başlayacaktır. SIM kartlarını, 4.5G ile uyumlu SIM kartlarla değiştiren CEPTETEBlilerin CEPTETEB İnternet Şubesi ve CEPTETEB Mobil Uygulamasına girişi aşamasında, SMS ile gönderilen tek kullanımlık şifrenin yasal düzenlemelere bağlı banka uygulamaları nedeniyle iletilememesi söz konusu olabilecektir.

CEPTETEB İnternet Şubesi ve CEPTETEB Mobil Uygulamasına girişte SMS ile gönderilen tek kullanımlık şifrenin iletilememesi durumunda;

Tek Kullanımlık SMS Şifresi

Bankacılık işlemlerini daha güvenli gerçekleştirmek için CEPTETEB İnternet Şubesi’ne her girişte, TEB’de kayıtlı bulunan cep telefonu numaranıza yeni ve tek kullanımlık şifre SMS ile gönderilir. SMS ile gelen şifre 3 dakika için geçerlidir ve süre aşıldığında geçersiz hale gelerek giriş yapılmasını engeller.

• CEPTETEB İnternet Şubesi giriş ekranında, kullanıcı adı ve parola girişini yaptıktan sonra açılacak sayfada istenilen bilgileri doldurarak,

www.cepteteb.com.tr Parolamı Unuttum adımından yeni parola alarak veya

• 0850 222 0 929 CEPTETEB Destek Merkezi’nden Telefon Şubesi şifresi veya banka/ kredi kartı ve kimlik bilgileri ile kaldırabilir, işlemlerine kaldığın yerden devam edebilirsin. Burada belirtilen iletişim kanalları haricinde; e-posta, SMS veya telefonla yapılan aramalarla bilgi talep eden kişilere itibar etmeyin.

İnternet Tarayıcıları Hakkında Bilgilendirme

Bankamızın tüm web sitelerine ve internet şubemize sorunsuz erişebilmek için, kullandığınız internet tarayıcısı en az aşağıdaki sürümde olmalıdır. HTML5, javascript, HTTP 1.1 ve TLS 1.2 destekleyen tarayıcılar cookie saklama ayarları açık olması durumunda kullanılabilir.

• Microsoft Internet Explorer 11 veya üzeri sürümler (sadece Windows 7 ve üzerindeki sürümlerde)

• Microsoft Edge 40 veya üzeri sürümler

• Google Chrome 61 veya üzeri sürümler

• Mozilla Firefox 52 veya üzeri sürümler

• Apple Safari 7

close CEPTETEB