CEPTETEB

Web sitemizde daha iyi bir deneyim yaşamak için güncel bir tarayıcı kullanmanızı öneririz. Detaylı bilgi için tıklayınız.

İNTERNET ŞUBESİ
Parolamı Al
/Unuttum
Ürün ve
Hizmet Ücretleri

Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı

Türk Lirası ile yapılan birikimleri kurdaki değişimlere karşı korumak amacıyla müşterilerimize sunulan bir vadeli mevduat ürünüdür. Türkiye’de yerleşik gerçek kişi (Yurt dışında işçi, serbest meslek ve müstakil iş sahibi Türk vatandaşları dâhil Türkiye'de kanuni yerleşim yeri bulunan gerçek kişi) müşterilerimize açılabilir.

Ürün Özellikleri

  • Hesap CEPTETEB Mobil Uygulaması, CEPTETEB İnternet Şubesi ve Türkiye'de yer alan tüm TEB Şubelerinden açılabilmektedir

  • Hesap TL para cinsinde ve 3, 6, 9, 12 ay vadelerde açılabilmektedir.

  • Vade sonunda sabit faiz oranı (aşağıdaki tabloda belirtilmiştir), kur değişim oranı ile kıyaslanacak, kur değişim oranı hesap üzerindeki faiz oranından daha yüksek ise Hesap’a yüksek olan oran üzerinden faiz tahakkuk edecektir. Hesaplanan oran daha düşük ise faiz tahakkuku mevcut oran üzerinden gerçekleşecektir. Bir başka deyişle, hangi oran daha yüksek ise hesabınız o orandan nemalandırılacaktır.

  • Kur değişim oranı hesaplamasında; vade başında TCMB tarafından saat 11:00’da açıklanan döviz alış kuru ile vade sonunda TCMB tarafından saat 11:00’da açıklanan döviz alış kuru arasındaki değişim oranı dikkate alınacaktır. Vade başlangıç kuru, hesap açılış saatine bakılmaksızın ilgili iş günü TCMB tarafından saat 11:00’da açıklanan döviz alış kuru olacaktır.

  • Hesaptan kısmi para çekimi yapılamaz. Erken kapama talimatı ile vadeden önce bakiyenin çekilmesi ve hesabın kapatılması durumunda hesap bakiyesi TL vadesiz hesaba aktarılacak, faiz hakkı ortadan kalkacaktır. Hesabın açıldığı tarihteki TCMB kuru ile hesabın kapatıldığı tarihteki TCMB kurundan düşük olan üzerinden hesap bakiyesi güncellenecektir. Hesabın kapatıldığı tarihteki TCMB kuru, hesap açılış tarihindeki kurdan düşük ise, başlangıçta yatırılan tutardan daha düşük bir bakiye ödenebilir. Bu durumda kur farkına endeksli olarak anaparadan kayıp yaşanma olasılığı da bulunmaktadır. Müşterinin kapama talebine istinaden müşteriye yapılacak ödemeyi müşteri herhangi bir itiraz olmaksızın, meydana gelebilecek herhangi bir zararın oluşması halinde bu zararı talep etmeyeceğini kabul beyan taahhüt eder. Hesap kapatıldığı gün dikkate alınacak kur, erken kapama talimatının saatine bakılmaksızın ilgili iş günü TCMB tarafından saat 11:00’da açıklanan döviz alış kuru olacaktır.

  • Dayanak kur Merkez Bankası’nın saat 11:00’da açıkladığı USD/TRY, EUR/TRY ve GBP/TRY döviz alış kurları olacaktır.

  • Bu ürün için stopaj uygulanmayacaktır.

  • Hesap vade sonunda Müşteri’nin tercihine istinaden temdit edilebilir/yenilenebilir. Hesabın temdit edilmesi durumunda, her bir temdit tarihi hesabın yeniden açıldığı günü gösterir.

  • Hesap açılış alt limiti 20.000 TL’dir. Üst limit bulunmamaktadır.

Yıllık Faiz Oranları

Tabloyu sağa sola kaydırabilirsin
Vade/Bakiye Aralığı 20.000-249.999 TL 250.000-499.999 TL 500.000 TL ve üzeri
3 ay (91 gün) %16,50 %16,75 %17
6 ay (180 gün) %17 %17 %17
9 ay (272 gün) %17 %17 %17
12 ay (365 gün) %17 %17 %17

Soru ve Cevaplar

Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat nedir?

Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat, Türk Lirası ile yapılan birikimleri kurdaki değişimlere karşı koruyan bir vadeli mevduat ürünüdür.

Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat nasıl açılır?

Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı CEPTETEB internet şubesinden ve tüm TEB şubelerinden kolaylıkla açılabilir. Dilersen hemen Hesap Açma Başvurusu formumuzu doldurarak kolayca başvuru talebinde bulunabilirsin.

Kur Korumalı TL Mevduata kimler katılabilir?

Türkiye’de yerleşik gerçek kişi (Yurt dışında işçi, serbest meslek ve müstakil iş sahibi Türk vatandaşları dâhil Türkiye'de kanuni yerleşim yeri bulunan gerçek kişi) müşterilerimiz kolayca Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı açabilir.

Kur Korumalı TL Mevduat hesaplaması nasıl yapılır?

Kur değişim oranı hesaplamasında; vade başında TCMB tarafından saat 11:00’da açıklanan döviz alış kuru ile vade sonunda TCMB tarafından saat 11:00’da açıklanan döviz alış kuru arasındaki değişim oranı dikkate alınacaktır. Vade başlangıç kuru, hesap açılış saatine bakılmaksızın ilgili iş günü TCMB tarafından saat 11:00’da açıklanan döviz alış kuru olacaktır.

Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı stopaj oranına tabi midir?

Hayır. Kur Korumalı TL Mevduat için stopaj uygulanmayacaktır.

Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı için alt ve üst sınır bulunuyor mu?

Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı açılış alt limiti 20.000 TL’dir, üst limit bulunmamaktadır.

Daha farklı bir sorum var.

Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat ile ilgili aklına takılan her türlü soruda 0850 222 09 29 numaralı CEPTETEB Destek Merkezi’ni arayarak CEPTETEB müşteri danışmanlarımızdan bilgi alabilir; CEPTETEB Mobil Bankacılık ve İnternet Şubesi’ne giriş yaptıktan sonra Canlı Yardım ile yazışabilirsin.

CEPTETEB